pilotcar
Blog

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak herkesin görevi.
Bu konuda biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve çevreye duyarlı
yeni nesil %100 elektrikli araçlar üretiyoruz.

İşçilerin Dostu Yeni Nesil Elektrikli Kamyonet

  • 2020-09-16
İşçilerin Dostu Yeni Nesil Elektrikli Kamyonet

Elektrikli kamyonet; elektrikli araçların seri üretimine geçişinden bu yana oldukça talep edilen bir hizmet aracı olmuştur. Çalışmalarda oldukça verimlilik getirmekte olup mekandan, zamandan ve iş yükünden tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Pek çok sektörde tercih edilen bu tip kamyonetlere daha sık rastlanan alanlar ise genellikte tarım alanlarıdır. Elektrikli kamyonetler, çiftliklerde, seralarda vb. alanlarda kullanımı oldukça yaygındır, diğer kamyonetlere oranla tasarımı sayesinde daha dar alanlara girebilmekte ve bu sayede çalışanların genellikle daha uzun mesafelerce taşıması gereken sepet, kasa vs. gibi yüklerini daha kısa taşıma mesafesine indirerek çalışanların iş yükünü oldukça hafifletmektedir.

Elektrikli Araçlarda Devlet Destekleri Nelerdir?

Bilindiği üzere tarihte üretilen ilk otomobiller elektrik ile çalışmaktaydı. Zamanla içten yanmalı motorların daha uyguna mal olması gibi sebeplerden ötürü üretilmeye devam edilmemiştir. Fakat artık neredeyse elektrikli araçların kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Buna ek olarak devlet bu tip araçların kullanımını arttırmak amacı ile teşvik için devlet tarafından destekler sunmaktadır. Ülkeler göre çeşitlilik gösteren teşvik amaçlı bu destekler sayesinde elektrik ile çalışan bu tip araçlar yoğun ilgi görmeye başlamaktadır. Ülkemizin elektrikli otomobil için ise devlet destekleri başlıca şu şekildedir;

  • KDV desteği
  • KDV istisnası
  • Vergi indirimi
  • Alım desteği
  • Nitelikli personel desteği

Elektrikli Araçları Nasıl Bir Gelecek Beklemektedir?

Zamanın beraberinde getirmiş olduğu şartlar, araç piyasasını oldukça etkilemektedir. Hızla tüketilen yakıt rezervleri, araç üreten firmalarca da yakından takip edilip çözümler aramalarına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra giderek daha çok kendini hissettiren ve yine çözüm aranması gereken konuların başlarında yer alan küreselleşme, araç üreticilerinin farklı yollara başvurması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Durum bu olunca elektrikli araçlar giderek hem çevresel faktörlerden hem zorunlu şartlardan hem de maddiyat açısından fazlaca fayda sağlamaktadır. Elektrikli araçların içten yanmalı motor ile çalışan araçlara göre büyük avantajları vardır. Bunlar gerek elektrikli araçların çevresel üstünlüğü gerek geleceğe yönelik olarak diğer yakıtların tükenmeye yüz tutması ve dolayısı ile artan yakıt fiyatlarından etkilenmemeleri gerekse motor türünden mütevellit araç bakım, muayene ücretlerini en aza indirmiş olmaları elektrikli araçların sağladığı avantajlardandır. Elektrikli araçların geleceği, dünyaca ünlü otomobil firmalarının da yayınlamış olduğu verilere göre üretimin her yıl bir önceki seneye oranla çok daha fazla olduğu yönündedir. Elektrikli araçlar hakkında yapılan pek çok ankette de elektrikli araçların, otomobil sektöründe geleceğe hakim olacağını göstermektedir. Öngörülere göre elektrikli araçlar, içten yanmalı motor ile çalışan araçları yakın zamanda tarihe gömeceği yönündedir.

Kısacası; Günümüzde elektrik ile çalışan otomobil ve kamyonetlere bariz şartlardan ötürü gereksinim giderek artmaktadır. Devletin sağlamış olduğu kolaylıklar ve destekler sayesinde arz-talep ilişkisi de giderek istikrar oluşturmaktadır. Türkiye’nin önde gelen elektrikli araç üreticisi PILOTCAR, elektrikli kamyonet üretimi ile de farkını ortaya koymaktadır. Müşterin isteklerini ve ihtiyaçlarını göz ardı etmeyerek, müşteri memnuniyetine önem vererek çalışmalarına devam etmektedir.