pilotcar
Blog

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak herkesin görevi.
Bu konuda biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve çevreye duyarlı
yeni nesil %100 elektrikli araçlar üretiyoruz.

Elektrikli Hizmet Araçları Satın Alırken Bilinmesi Gereken 10 Püf Nokta

  • 2022-03-10
Elektrikli Hizmet Araçları Satın Alırken Bilinmesi Gereken 10 Püf Nokta

Elektrikli hizmet araçları artık birçok alanda kullanılmaya başlandı. Elektrikli golf araçları ve hizmet araçları alınırken, bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda, uzun yıllar hizmet verir.

Şarj Süresi

Elektrikli hizmet araçları ve elektrikli golf araçları, bünyesinde bulunan lityum-iyon pillerini kullanır. Batarya dolum süresi elektrikli araçların seçiminde önemli faktörlerdendir. Daha kısa sürede şarj olması, verilen hizmetin kesintisiz yerine getirilmesini sağlar.

Motor Gücü

Elektrikli hizmet araçları, bünyesinde bulundurmuş olduğu elektrik dinamoları sayesinde, yürüme aksamına hareket sağlar. Düşük güçte elektrikli araç ve elektrikli golf arabası, verilen hizmetin ve aktivitelerin sekteye uğramasına yol açar.

Mesafe

Elektrikli hizmet arabası ve golf arabası hizmet aracı seçiminin püf noktalarından biri de, tek şarjla kat ettiği mesafedir. Kısa süreli kullanımlar için, daha kısa mesafe kat edenler düşünülebilir. Ancak gün boyu uzun süre veya mesafe kullanılacaksa, tek şarjla uzun süre hizmet verenler tercih edilmelidir.

Fiyatı

Elektrikli araç alırken, püf noktalarından belki de en önemlisi fiyatıdır. Bazı firmalar araçların mesafe, şarj süresi, motor gücü, alabileceği mesafe kriterlerinden ödün verirken, fiyatları daha aşağıda tutar. Fiyat karşılaştırması yapılırken, belirtilen kriterlere göz önünde bulundurularak karşılaştırma yapılmalı.

Servis İmkanları

Elektrikli hizmet araçları seçilirken, servis ağının gelişmiş ve kolay ulaşılabilir olması, ileride doğacak sorunların ortadan kaldırılması açısından önemlidir. Servis sağlayıcı firmanın, aynı zamanda yedek parça tedarikinde sorun yaşatmaması gerekir.

Garanti Süresi

Elektrikli araçların en önemli ve en pahalı bileşeni, lityum -iyon pillerin kullanıldığı bataryadır. Satıcı firmanın garanti süresi ve hangi koşullarda garanti sağladığı dikkat edilmesi gereken püf noktalardandır.

Tekerler

Elektrikli hizmet araçlarında kullanılacak tekerin, aracın kullanım amacına göre yeterli ağırlığa mukavemet göstermesi beklenir.

Firen Sistemi

Elektrikli hizmet araçlarında değişik fren sistemleri kullanılır. Kullanım amacına göre sağlam fren sistemine sahip olması, olası kazaların önünü geçer.

Yazılım

Elektrikli hizmet araçlarının çoğunluğunda, araç ile uyumlu yazılım kullanılır. Gerektiğinde yazılım güncellenmesi gerekir. Servis sağlayıcının, yazılım güncellemelerini ücretsiz yerine getirmesi beklenir.

Kullanım Amacı

Elektrikli hizmet araçlarının kullanım amacına göre seçilmesi, en önemli noktalardandır. Araçların amacı dışında kullanılması, aracın performansı ve can güvenliği açısından sakıncalar ortaya çıkartır.